כדנית בלדי מרי Nepenthes ‘Bloody Mary’ ventricosa x ampullaria

(Last Updated On: 20/04/2020)

כדנית בלדי מרי

Nepenthes ‘Bloody Mary’

ventricosa x ampullaria

 

צמח כדנית נפוץ במכירה מסחרית בישראל, קל לגידול, ומתאים את עצמו במהירות למגוון תנאי גידול.

 

כדנית Nepenthes Bloody Mary Ventricosa x Ampullaria

כדנית Nepenthes Bloody Mary Ventricosa x Ampullaria

צמח כדנית זה נוצר מהכלאה מלאכותית של שני כדניות ידועים ומרשימים מדרום-מזרח אסיה. תוצר ההכלאה יצר כדנית בעל כדים קטנים יחסית ושמנים, מדהימים בצבע אדום עז, שמושך את העין.

כדי הכדנית בלדי מרי הם בצבע אדום חזק. מכסה הכד בזוית של כ-70-110 מעלות ומבסיסו יוצא מעין שפיץ, או עוקץ. לכד תחתון של כדנית בלדי מרי יש סולם כפול בחזית, המשמש כגדר לההכוונת חרקים מטפסים לתוך הכד. הכד התחתון בעל צורת אליפסה, כשחלקו התחתון מעט גדול יותר מחלקו העליון. לכד העליון חסר סולם בחזית, והוא בעל צורת חרוט הפוך.

היות ומדובר בצמח כדנית היברידי, הפריה של צמח זכר ונקבה לאו דווקא יוביל לצמח כדנית בלדי מרי, אלא לתוצר גנטי חדש, ולכן לא מומלץ להרבות מזרעים את הכדנית הזה, אם ברצוננו לשמור על המופע.

שיטה יותר טובה ומהירה לרביית כדנית זה היא באמצעות ייחורים. ניתן להפיק ייחורי כדנית בשתי דרכים. הכדנית יגדל צמחים נוספים מבסיס הצמח, אותם ניתן להפריד, להשריש ולגדל כצמחים נפרדים. שיטה נוספת היא באמצעות ייחורי גבעול. כאשר הגבעול נכנס לשלב הטיפוס, ניתן לגזום אותו למקטעים, ולייחר את המקטעים האלו. כאן ניתן לראות סרטון כיצד אני מייחר כדנית בצורה זו.

כדנית Bloody Mary

כד עליון של כדנית בלדי מרי

הכדנית בלדי מרי יצמח במשך כל השנה, אך יחווה האטה בחורף. הוא איננו זקוק לתקופת תרדמת. כדנית בלדי מרי גדל אצלי בתוך טרריום, תחת תאורה מלאכותית.

כדניות בלדי מרי אוהבים מצע מאוורר מאוד. אני מגדל את הכדנית בתערובת של 1:1:1 כבול, חול או פרלייט וסיבי קוקוס. ההשקייה נעשית מלמעלה (על המצע, לא על העלים) עם מים מזוקקים, תוך שאני נותן למים לצאת מהתחתית ולטפטף הלאה. העציץ לא עומד באופן קבוע בתוך מים, ואני לא נותן למצע להתייבש.

לא מומלץ להעביר את הכדנית עציץ, אלא אם אין ברירה. עשו זאת על ידי שימוש באדמה שהוצאתם מהעציץ הקודם, ללא שמפריעים לשורשים. הכדנית מאוד רגיש להפרעה לשורשים, והוא עלול למות במקרה הרע, או להפסיק להוציא כדים חדשים למשך מספר חודשים. השתילה מחדש צריכה להיעשות בזהירות, ורק אחרי לימוד הנושא.

כדנית Bloody Mary

כד חדש

אין צורך להאכיל כדנית בלדי מרי, אבל אפשרי. אני מאכיל את הכדנית בפרוקי רגליים שגדלים בתוך הטרריום, תולעי דם אדומות וכל חרק אחר שאני יכול ללכוד. כמו כן, בקיץ אני מדשן מדי פעם עם מי אקווריום שלהם רמת קשיות נמוכה יחסית (כ-200PPM), אך עם ניטראטים.

יש לגונן על כדנית בלדי מרי מפני שמש ישראלית ישירה ורוחות יבשים. הוא יצמח הכי טוב תחת אור שמש לא-ישיר או תאורה מלאכותית. כאשר התאורה חזקה מדי, העלים יאדימו, ואף יעשו “חלודים”, והכדנית עלול לצמוח בצורה שטוחה, ולא לגובה.

 

קישור קבוע למאמר הזה: http://www.ysraz.com/plants/carnivorous-plants/nepenthes/hybrid-nepenthes/nepenthes-bloody-mary-ventricosa-x-ampullaria/

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: