נאדיד ליבידה Utricularia livida

(Last Updated On: 23/02/2019)

פריחת נאדיד Utricularia livida

נאדיד ליבידה נפוץ מאוד באוספים, וקל לגידול אפילו על אדן חלון

נאדיד ליבידה הוא נאדיד יבשתי נפוץ, בדרך כלל רב שנתי, מקבוצת Calpidisca, לפי החלוקה של פיטר טיילור.

נאדיד ליבידה התגלה לראשונה בשנת 1837 באוסטרליה, ולאחר מכן באזורים שונים בעולם. לנאדיד זה ניתנו שמות רבים לאורך השנים, בגלל המופעים הרבים שיש לו באזורים השונים בהם התגלה.

נאדיד זה נפוץ מאוד באפריקה ובמקסיקו, הוא בעל עלים קטנים ועגולים עם נימים בולטים אשר עולים אחד על השני, ומתפשטים כמרבד על המצע. נאדיד ליבידה אוהב טמפרטורות של 20-30 מעלות, ואור בהיר, אך לא שמש ישירה. בתנאים אלו הנאדיד יתפשט במהרה.

פריחת נאדיד Utricularia lividaעמוד הפריחה יכול להגיע עד לגובה 80 סנטימטרים במופעים מסויימים, עם עד 8 פרחים לכל עמוד פריחה. הפרחים יכולים להופיע בגווני סגול, לעיתים עם כתם צהוב, לבנים, צהובים ועוד. לנאדיד הליבידה נטייה לפרוח לאחר שהצמח נרטב או הוצף, וזהו אחד הסודות לגידולו. כאשר הוא רטוב, הוא ימשיך לפרוח כל הזמן.

בדרך כלל אין זרעים מפרחי נאדיד ליבידה, והשיטה הקלה ביותר להרבות את הנאדיד היא באמצעות חלוקה. לאחר שהעציץ מלא בעלים, חלקו את האדמה שבעציץ לשניים, כשבכל חצי מהאדמה דאגו שיהיו עלים, מלכודות ושלוחות.

גדלו את הנאדיד ליבידה בתערובת מצע של שני חלקים כבול לחלק אחד חול. נאדיד זה, כמו מספר נאדידים יבשתיים אחרים, סובל מהתיישנות העציץ. לאחר שהוא ממלא שטח גידול, יש לנאדיד ליבידה נטייה למות. הוא אוהב להמשיך ולהתפשט כל העת למצע חדש וטרי. הפתרון לכך הוא פשוט – כאשר הנאדיד ממלא את העציץ, פצלו את העציץ לשניים או שלושה, ומלאו את השטח הריק במצע חדש. בצורה זו גם תחזיקו את הנאדיד חי תקופה ארוכה יותר, וגם תזכו בעציצי נאדיד נוספים.

עלי נאדיד Utricularia lividaגובה מפלס המים במגשים צריך להיות מספר סנטימטרים מתחת לפני המצע, כך שלעיתים יהיה קשה לגדל את הנאדיד ליבידה יחד עם טורפים אחרים. בתקופת האביב, חשוב להציף את המצע מדי פעם.

שימו לב לבדוק מדי פעם את העציץ ומגש המים שלו – נאדיד ליבידה אוהב להוציא שלוחות אל תוך מגש המים, ואף לעציצים סמוכים, ובכך להתפשט למקומות שהוא לא רצוי בו. 

מקורות:

  • D'Amato, P. (2013). The Savage Garden (Revised ed.). New York, New York, USA: Ten Speed Press.
  • Greyes, N. (2015). Cultivating Carnivorous Plants. San Bernardino, California, USA: Natch Greyes.
  • (2019, 02 09)Flora of Zimbabwe. Retrieved from Flora of Zimbabwe – Utricularia livida E. Mey.: https://www.zimbabweflora.co.zw/speciesdata/species.php?species_id=152820
  • Taylor, P. (1989, 11 9). The Genus Utricularia: A Taxonomic Monograph. Kew Bulletin Additional Series XIV: London.
  • International Carnivorous Plant Society. (n.d.). International Carnivorous Plant Society. Retrieved from International Carnivorous Plant Society – Growing Genlisea and terrestrial Utricularia: http://www.carnivorousplants.org/grow/guides/TerrestrialUtriculariaGenlisea

קישור קבוע למאמר הזה: http://www.ysraz.com/plants/carnivorous-plants/utricularia/terrestrial-utricularia/utricularia_livida/

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: